Recom Power RPP40-4805S-1B
RPP40-4805S-1B picture photo
Mfg. Part Number
RPP40-4805S-1B
Brief Description
40W DC/DC-CONV POWERLINE-PLUS
Datasheet Download
RPP40-4805S-1B.pdf
Availability of RPP40-4805S-1B
QUANTITY
RPP40-4805S-1B Order Process
Ship out your order
Specifications of RPP40-4805S-1B
Internal Part NumberEIS-RPP40-4805S-1B
FamilyDC DC Converters
SeriesPOWERLINE+ RPP40
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)8A
Power (Watts) - Manufacture Series40W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case6-DIP Module
Size / Dimension2.00" L x 1.60" W x 0.45" H (50.8mm x 40.6mm x 11.4mm)
Operating Temperature-45°C ~ 89°C
Efficiency92%
Power (Watts) - Max40W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RPP40-4805S-1B
Related LinksRPP40-4, RPP40-4805S-1B Datasheet, Recom Power Distributor
RPP40-4805S-1B Details Description
Related parts for RPP40-4805S-1B
CONN FFC TOP 15POS 1.25MM R/A datasheet.pdf
RES SMD 887K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES SMD 120 OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP MINI PANEL IND AMBER SEAL datasheet.pdf
RES SMD 866 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
DIODE ZENER 47V 5W T18 datasheet.pdf
CAP CER 1800PF 450V CH 0805 datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
FIXED IND 1.2UH 300MA 1.87 OHM datasheet.pdf