Recom Power RPP50-2405S-B
RPP50-2405S-B picture photo
Mfg. Part Number
RPP50-2405S-B
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
50W DC/DC-CONV POWERLINE-PLUS
Datasheet Download
RPP50-2405S-B.pdf
Availability of RPP50-2405S-B
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
RPP50-2405S-B Order Process
Ship out your order
Specifications of RPP50-2405S-B
Internal Part NumberEIS-RPP50-2405S-B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesPOWERLINE+ RPP50-S
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case6-DIP Module
Size / Dimension2.00" L x 1.60" W x 0.45" H (50.8mm x 40.6mm x 11.4mm)
Operating Temperature-45°C ~ 74°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RPP50-2405S-B
Related LinksRPP50-, RPP50-2405S-B Datasheet, Recom Power Distributor
RPP50-2405S-B Details Description
Related parts for RPP50-2405S-B
RESISTOR KIT 10-1M 1/4W 3050PCS datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 5A 12V datasheet.pdf
RES SMD 63.4K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 2.05K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 62PF 50V R2H 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf