Recom Power RPR20-2405S-B
RPR20-2405S-B picture photo
Mfg. Part Number
RPR20-2405S-B
Brief Description
CONV DC/DC 20W 12-36VIN 05VOUT
Datasheet Download
RPR20-2405S-B.pdf
Availability of RPR20-2405S-B
QUANTITY
RPR20-2405S-B Order Process
Ship out your order
Specifications of RPR20-2405S-B
Internal Part NumberEIS-RPR20-2405S-B
SeriesPOWERLINE+ RPR20
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)12V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)4A
Power (Watts) - Manufacture Series20W
Voltage - Isolation1.5kV (1500V)
Package / Case6-DIP Module
Size / Dimension2.00" L x 1.60" W x 0.45" H (50.8mm x 40.6mm x 11.4mm)
Operating Temperature-45°C ~ 85°C
Efficiency89%
Power (Watts) - Max20W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RPR20-2405S-B
Related LinksRPR20-, RPR20-2405S-B Datasheet, Recom Power Distributor
RPR20-2405S-B Details Description
Related parts for RPR20-2405S-B
RELAY AUTOMOTIVE SPST 70A 12V datasheet.pdf
MODULE POWER ENTRY MED FLANGE 6A datasheet.pdf
TRIMMER 100K OHM 0.75W PC PIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC VREF SERIES 4.096V 8SOIC datasheet.pdf
IC DVR HALF BRDG SELF-OSC 8-DIP datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 26POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 1KV X5F RADIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 4POS PIN datasheet.pdf