Susumu RR0306P-182-D
RR0306P-182-D picture photo
Mfg. Part Number
RR0306P-182-D
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 1.8K OHM 0.5% 1/20W 0201
Datasheet Download
RR0306P-182-D.pdf
Availability of RR0306P-182-D
QUANTITY
RR0306P-182-D Order Process
Ship out your order
Specifications of RR0306P-182-D
Internal Part NumberEIS-RR0306P-182-D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIntro to Thin Film Chip Resistors
RoHS InformationCert of RoHS Compliance
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.8k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0201 (0603 Metric)
Supplier Device Package0201
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height0.010" (0.26mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RR0306P-182-D
Related LinksRR0306, RR0306P-182-D Datasheet, Susumu Distributor
RR0306P-182-D Details Description
Related parts for RR0306P-182-D
RES SMD 78.7K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN PLUG 85POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
LED RED DIFFUSED AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 630V C0G 1206 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 30POS SKT datasheet.pdf
CONN INLINE RCPT 8SKT SLD CUP datasheet.pdf
RES SMD 0.2 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 500W datasheet.pdf
3.96 EP HDR ASSY 5P(BLUE) datasheet.pdf
CAP FILM 3.3NF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf