Nichicon RR50J681MDN1PH
RR50J681MDN1PH picture photo
Mfg. Part Number
RR50J681MDN1PH
Manufacturer
Product Category
Aluminum - Polymer Capacitors
Brief Description
CAP POLYMER 680UF 20% 6.3V T/H
Datasheet Download
RR50J681MDN1PH.pdf
Availability of RR50J681MDN1PH
QUANTITY
RR50J681MDN1PH Order Process
Ship out your order
Specifications of RR50J681MDN1PH
Internal Part NumberEIS-RR50J681MDN1PH
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPolymer Capacitors
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum - Polymer Capacitors
SeriesFPCAP, R5
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance680µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)5 mOhm @ 100kHz
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolymer
Applications-
Ripple Current7.22A
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.551" (14.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RR50J681MDN1PH
Related LinksRR50J68, RR50J681MDN1PH Datasheet, Nichicon Distributor
RR50J681MDN1PH Details Description
Related parts for RR50J681MDN1PH
TRANSISTOR RF NPN SOT-23 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 330PF 25V X7R 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 200W datasheet.pdf
CABLE CONN 3POLE datasheet.pdf
Connector Socket 48 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 36POS GOLD datasheet.pdf
TERM BLOCK HEADER datasheet.pdf
KE/POK51/6/7/71 VERT EARTH B datasheet.pdf
BLADE BRISTOL 0.05" 4" datasheet.pdf