Nichicon RR71A101MDN1
RR71A101MDN1 picture photo
Mfg. Part Number
RR71A101MDN1
Manufacturer
Product Category
Aluminum - Polymer Capacitors
Brief Description
CAP POLYMER 100UF 20% 10V T/H
Datasheet Download
RR71A101MDN1.pdf
Availability of RR71A101MDN1
QUANTITY
RR71A101MDN1 Order Process
Ship out your order
Specifications of RR71A101MDN1
Internal Part NumberEIS-RR71A101MDN1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFPCAP Conductive Polymer Aluminum Capacitors
Polymer Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyAluminum - Polymer Capacitors
SeriesFPCAP, R7
PackagingBulk
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)7 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolymer
Applications-
Ripple Current5.6A
Impedance-
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.512" (13.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RR71A101MDN1
Related LinksRR71A1, RR71A101MDN1 Datasheet, Nichicon Distributor
RR71A101MDN1 Details Description
Related parts for RR71A101MDN1
IC REG LDO 5V 0.5A 8SOIC datasheet.pdf
POT JOYSTICK 20K OHM datasheet.pdf
CONN HEADER BRD/BRD .5MM 20POS datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 10V SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 25W datasheet.pdf
RES 100 OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 16-20 AWG 0.110" (2.79mm) Crimp datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X25MM L-TAB datasheet.pdf
C/A,NECTOR,HV-4,OUTLET- PIGTAI datasheet.pdf
REED SENSORS datasheet.pdf
CAP CER 100PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf