Stackpole Electronics Inc. RSF12GB68K0
RSF12GB68K0 picture photo
Mfg. Part Number
RSF12GB68K0
Brief Description
RES MO 1/2W 68K OHM 2% AXIAL
Datasheet Download
RSF12GB68K0.pdf
Availability of RSF12GB68K0
QUANTITY
RSF12GB68K0 Order Process
Ship out your order
Specifications of RSF12GB68K0
Internal Part NumberEIS-RSF12GB68K0
PackagingBulk
Resistance (Ohms)68k
Tolerance±2%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.138" Dia x 0.354" L (3.50mm x 9.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RSF12GB68K0
Related LinksRSF12, RSF12GB68K0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RSF12GB68K0 Details Description
Related parts for RSF12GB68K0
RES SMD 590 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 20POS TIN datasheet.pdf
CONN MOD JACK 6P6C R/A UNSHLD datasheet.pdf
CONN HEADER 11POS 1MM VERT SMD datasheet.pdf
FRAME GROMMET SPLIT ELASTMR GRAY datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom or Top Entry 34 Position 0.079" (2.00mm) Tin Surface Mount datasheet.pdf
RES 125 OHM 8W 0.01% TO220 datasheet.pdf