Stackpole Electronics Inc. RSF12GBR620
RSF12GBR620 picture photo
Mfg. Part Number
RSF12GBR620
Brief Description
RES MO 1/2W 0.62 OHM 2% AXIAL
Datasheet Download
RSF12GBR620.pdf
Availability of RSF12GBR620
QUANTITY
RSF12GBR620 Order Process
Ship out your order
Specifications of RSF12GBR620
Internal Part NumberEIS-RSF12GBR620
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.62
Tolerance±2%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.138" Dia x 0.354" L (3.50mm x 9.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RSF12GBR620
Related LinksRSF12, RSF12GBR620 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RSF12GBR620 Details Description
Related parts for RSF12GBR620
RES SMD 51.1 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 18UH 114MA 3.8 OHM SMD datasheet.pdf
RES SMD 10.5K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
RES SMD 110K OHM 2W 2512 WIDE datasheet.pdf
LIMIT SWITCH datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DP3T 5A 120V datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 100K OHM 5% 0805 datasheet.pdf
IC FPGA 412 I/O 676FBGA datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf