Stackpole Electronics Inc. RSF12JA68R0
RSF12JA68R0 picture photo
Mfg. Part Number
RSF12JA68R0
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES MO 1/2W 68 OHM 5% AXIAL
Datasheet Download
RSF12JA68R0.pdf
Availability of RSF12JA68R0
QUANTITY
RSF12JA68R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of RSF12JA68R0
Internal Part NumberEIS-RSF12JA68R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package2,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesRSF
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)68
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.138" Dia x 0.354" L (3.50mm x 9.00mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RSF12JA68R0
Related LinksRSF12, RSF12JA68R0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RSF12JA68R0 Details Description
Related parts for RSF12JA68R0
RES SMD 1.62K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP PUSHBUTTON ROUND GREEN datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf
RES 47.5K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 909 OHM 1% 10W datasheet.pdf
CONN DIN SOCKET 48POS R/A GOLD datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
VS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
500 TB RIS CLA 180D SOL datasheet.pdf
DGTL ISO 4CH 16SOIC datasheet.pdf
CONN BARRIER STRIP 2CIRC .375 datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf