Stackpole Electronics Inc. RSF12JT3R90
RSF12JT3R90 picture photo
Mfg. Part Number
RSF12JT3R90
Brief Description
RES MO 1/2W 3.9 OHM 5% AXIAL
Datasheet Download
RSF12JT3R90.pdf
Availability of RSF12JT3R90
QUANTITY
RSF12JT3R90 Order Process
Ship out your order
Specifications of RSF12JT3R90
Internal Part NumberEIS-RSF12JT3R90
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.9
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.138" Dia x 0.354" L (3.50mm x 9.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RSF12JT3R90
Related LinksRSF12, RSF12JT3R90 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RSF12JT3R90 Details Description
Related parts for RSF12JT3R90
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.01A 32V datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 1.35A 119 MOHM SMD datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 9" 0.50MM 23POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 100W datasheet.pdf
MINI1-ROW RA WAFER ASSY 9CKT datasheet.pdf
CONN MAGJACK 1PORT 100 BASE-TX datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 50V 16A DO4 datasheet.pdf
PP FO CA. AS-2M-1XPP LC SIM-1XSC datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X20MM L-TAB T766 datasheet.pdf
IC REG LDO 1.5V 80MA SC82 datasheet.pdf
CAP FILM 47NF 20% 100VDC AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 29POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf