Stackpole Electronics Inc. RSF12JT5R10
RSF12JT5R10 picture photo
Mfg. Part Number
RSF12JT5R10
Brief Description
RES MO 1/2W 5.1 OHM 5% AXIAL
Datasheet Download
RSF12JT5R10.pdf
Availability of RSF12JT5R10
QUANTITY
RSF12JT5R10 Order Process
Ship out your order
Specifications of RSF12JT5R10
Internal Part NumberEIS-RSF12JT5R10
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.1
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.138" Dia x 0.354" L (3.50mm x 9.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RSF12JT5R10
Related LinksRSF12, RSF12JT5R10 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RSF12JT5R10 Details Description
Related parts for RSF12JT5R10
CONN HEADER .100 DUAL R/A 20POS datasheet.pdf
FAN AXIAL 80X38MM 115/230VAC datasheet.pdf
RES .01 OHM 1% 5W AXIAL WW datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
LED GREEN CLEAR 5MM OVAL T/H datasheet.pdf
HOLDER BATT COIN 24.5MM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 256KB FLASH 44QFN datasheet.pdf
IC OPAMP GP 7.5MHZ RRO 14TSSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS BOX MNT PIN datasheet.pdf