Stackpole Electronics Inc. RSF12JT68K0
RSF12JT68K0 picture photo
Mfg. Part Number
RSF12JT68K0
Brief Description
RES MO 1/2W 68K OHM 5% AXIAL
Datasheet Download
RSF12JT68K0.pdf
Availability of RSF12JT68K0
QUANTITY
RSF12JT68K0 Order Process
Ship out your order
Specifications of RSF12JT68K0
Internal Part NumberEIS-RSF12JT68K0
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)68k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.138" Dia x 0.354" L (3.50mm x 9.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RSF12JT68K0
Related LinksRSF12, RSF12JT68K0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RSF12JT68K0 Details Description
Related parts for RSF12JT68K0
SENSOR 750PSI 7/16-20 UNF 4-20MA datasheet.pdf
IC POT DGTL 256TP LN LP 16-QFN datasheet.pdf
DIODE GEN PURP SOD123 datasheet.pdf
10P MTA100 CONN ASSY BLK LF datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS INLINE W/PIN datasheet.pdf
CAP FILM 100UF 5% 480VAC SCREW datasheet.pdf
GLOBAL LIMIT SWES MNT PIN datasheet.pdf
RES SMD 2K OHM 1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 122POS .100" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100" datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf