Stackpole Electronics Inc. RSF1FB5R11
RSF1FB5R11 picture photo
Mfg. Part Number
RSF1FB5R11
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES MO 1W 5.11 OHM 1% AXIAL
Datasheet Download
RSF1FB5R11.pdf
Availability of RSF1FB5R11
QUANTITY
RSF1FB5R11 Order Process
Ship out your order
Specifications of RSF1FB5R11
Internal Part NumberEIS-RSF1FB5R11
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package200
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesRSF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)5.11
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 235°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.177" Dia x 0.433" L (4.50mm x 11.00mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RSF1FB5R11
Related LinksRSF1F, RSF1FB5R11 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RSF1FB5R11 Details Description
Related parts for RSF1FB5R11
CONN EDGECARD 70POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
PSOC POD FOR CY8C20X34 QFN datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1.7MHZ RRO SOT23-5 datasheet.pdf
RES SMD 68 OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf
CONN HOOD SIDE ENTRY SZ12 PG36 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 15 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
FIBER OPTIC CBL ASSY IP67 40M datasheet.pdf
AM5 SWITCH .1A SPDT SIM RLLR LVR datasheet.pdf
CONN MALE 3POS datasheet.pdf