Stackpole Electronics Inc. RSF1JB47R0
RSF1JB47R0 picture photo
Mfg. Part Number
RSF1JB47R0
Brief Description
RES MO 1W 47 OHM 5% AXIAL
Datasheet Download
RSF1JB47R0.pdf
Availability of RSF1JB47R0
QUANTITY
RSF1JB47R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of RSF1JB47R0
Internal Part NumberEIS-RSF1JB47R0
PackagingBulk
Resistance (Ohms)47
Tolerance±5%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 235°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.177" Dia x 0.433" L (4.50mm x 11.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RSF1JB47R0
Related LinksRSF1J, RSF1JB47R0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RSF1JB47R0 Details Description
Related parts for RSF1JB47R0
XFRMR LAMINATED 1.5VA THRU HOLE datasheet.pdf
PROTECTIVE PLUG 24VDC datasheet.pdf
CON PWR JCK 1.65X5.15MM HIGH CUR datasheet.pdf
PLASTIC FIBER CABLE 20M datasheet.pdf
RES 2.67K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 0.22 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE BRIDGE 800V 0.8A MBS datasheet.pdf
LED XTE 465NM ROY BLUE 500MW SMD datasheet.pdf
METRAL PWR HDR 1MX4R PF datasheet.pdf
DIODE ZENER 36V 500MW DO213AB datasheet.pdf
RPS11E datasheet.pdf
OSC VCTCXO 25.000MHZ CL SNWV SMD datasheet.pdf