Stackpole Electronics Inc. RSF1JB7K50
RSF1JB7K50 picture photo
Mfg. Part Number
RSF1JB7K50
Brief Description
RES MO 1W 7.5K OHM 5% AXIAL
Datasheet Download
RSF1JB7K50.pdf
Availability of RSF1JB7K50
QUANTITY
RSF1JB7K50 Order Process
Ship out your order
Specifications of RSF1JB7K50
Internal Part NumberEIS-RSF1JB7K50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)7.5k
Tolerance±5%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 235°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.177" Dia x 0.433" L (4.50mm x 11.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RSF1JB7K50
Related LinksRSF1J, RSF1JB7K50 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RSF1JB7K50 Details Description
Related parts for RSF1JB7K50
MOSFET N-CH 200V 9A D2PAK datasheet.pdf
RES CHAS MNT 5 OHM 1% 50W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
FAN AXIAL 60X38MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
MEMCD STKD RGT GUIDE RL W/HDWN datasheet.pdf
SWITCH DIP RAISE SLIDE SEL 5POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
RES SMD 100 OHM 1% 1/8W 0505 datasheet.pdf
CAP POLY 1.5UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS BOX MNT SKT datasheet.pdf
CAP FILM 1UF 10% 1.2KV RADIAL datasheet.pdf