Yageo RSF200JB-73-1K2
RSF200JB-73-1K2 picture photo
Mfg. Part Number
RSF200JB-73-1K2
Brief Description
RES 1.2K OHM 2W 5% AXIAL
Datasheet Download
RSF200JB-73-1K2.pdf
Availability of RSF200JB-73-1K2
QUANTITY
RSF200JB-73-1K2 Order Process
Ship out your order
Specifications of RSF200JB-73-1K2
Internal Part NumberEIS-RSF200JB-73-1K2
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.2k
Tolerance±5%
Power (Watts)2W
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-55°C ~ 235°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.197" Dia x 0.610" L (5.00mm x 15.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RSF200JB-73-1K2
Related LinksRSF200J, RSF200JB-73-1K2 Datasheet, Yageo Distributor
RSF200JB-73-1K2 Details Description
Related parts for RSF200JB-73-1K2
CONN SMA JACK STR 50 OHM PCB datasheet.pdf
FUSE BRD MNT 4A 125VAC/VDC 2SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 7500UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
RES 14K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO 400MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
RES SMD 22.1K OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD EXTEND 120POS .050 datasheet.pdf
IC REG CTRLR BST PWM CM 28SSOP datasheet.pdf
CAP CER 1UF 50V X7R 1812 datasheet.pdf
CONN RCPT 30POS 0.4MM SMD GOLD datasheet.pdf
CONN 4C 4#8 PIN RECP datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf