Stackpole Electronics Inc. RSF2GT150R
RSF2GT150R picture photo
Mfg. Part Number
RSF2GT150R
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES MO 2W 150 OHM 2% AXIAL
Datasheet Download
RSF2GT150R.pdf
Availability of RSF2GT150R
QUANTITY
RSF2GT150R Order Process
Ship out your order
Specifications of RSF2GT150R
Internal Part NumberEIS-RSF2GT150R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Design/SpecificationRSF2, RSMF3 Lead Length 30/Oct/2012
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesRSF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)150
Tolerance±2%
Power (Watts)2W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 235°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.197" Dia x 0.591" L (5.00mm x 15.00mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RSF2GT150R
Related LinksRSF2G, RSF2GT150R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RSF2GT150R Details Description
Related parts for RSF2GT150R
TERM BLOCK HDR 7POS VERT 5MM datasheet.pdf
IC HEX SCHMITT-TRIG INV 14-SSOP datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 8POS STR 3.5MM datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
CAP TANT 27UF 5% 35V AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 66.5 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SL-SMT5.00/03/90G 3.2SN BK datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM R-TAB datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 19POS PIN datasheet.pdf