Stackpole Electronics Inc. RSF2JB180R
RSF2JB180R picture photo
Mfg. Part Number
RSF2JB180R
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES MO 2W 180 OHM 5% AXIAL
Datasheet Download
RSF2JB180R.pdf
Availability of RSF2JB180R
QUANTITY
RSF2JB180R Order Process
Ship out your order
Specifications of RSF2JB180R
Internal Part NumberEIS-RSF2JB180R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Design/SpecificationRSF2, RSMF3 Lead Length 30/Oct/2012
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package200
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesRSF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)180
Tolerance±5%
Power (Watts)2W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 235°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.197" Dia x 0.591" L (5.00mm x 15.00mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RSF2JB180R
Related LinksRSF2J, RSF2JB180R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RSF2JB180R Details Description
Related parts for RSF2JB180R
CHASSIS ALUM NATURAL 9.5"L X 5"W datasheet.pdf
RES SMD 60.4K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SUB-MINIATURE SNAP ACTING SWITCH datasheet.pdf
CONN PLUG DRAWER 8POS VERT datasheet.pdf
RES SMD 590 OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
CIR BRKR 1.5A 250VAC 65VDC datasheet.pdf
CONN HEADER BP 240POS 16COL GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
FIXED IND 5.6UH 195MA 1.8 OHM datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 12POS PNL MNT PIN datasheet.pdf