Stackpole Electronics Inc. RSF2JT3R00
RSF2JT3R00 picture photo
Mfg. Part Number
RSF2JT3R00
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES MO 2W 3 OHM 5% AXIAL
Datasheet Download
RSF2JT3R00.pdf
Availability of RSF2JT3R00
QUANTITY
RSF2JT3R00 Order Process
Ship out your order
Specifications of RSF2JT3R00
Internal Part NumberEIS-RSF2JT3R00
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Design/SpecificationRSF2, RSMF3 Lead Length 30/Oct/2012
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesRSF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3
Tolerance±5%
Power (Watts)2W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 235°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.197" Dia x 0.591" L (5.00mm x 15.00mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RSF2JT3R00
Related LinksRSF2J, RSF2JT3R00 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RSF2JT3R00 Details Description
Related parts for RSF2JT3R00
CONN RECEPT 4POS 22AWG MTA156 datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK SPRNG 21PS 2.5MM datasheet.pdf
IC VOICE REC/PLAY 50-SEC 28-SOIC datasheet.pdf
CAP CER 7PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CONN PLUG 26POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
Connector Receptacle 38 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 150W datasheet.pdf
RES 715K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 100POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
CAP FILM 68NF 10% 630VDC datasheet.pdf