Stackpole Electronics Inc. RSF2JT8K20
RSF2JT8K20 picture photo
Mfg. Part Number
RSF2JT8K20
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES MO 2W 8.2K OHM 5% AXIAL
Datasheet Download
RSF2JT8K20.pdf
Availability of RSF2JT8K20
QUANTITY
RSF2JT8K20 Order Process
Ship out your order
Specifications of RSF2JT8K20
Internal Part NumberEIS-RSF2JT8K20
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Design/SpecificationRSF2, RSMF3 Lead Length 30/Oct/2012
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesRSF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)8.2k
Tolerance±5%
Power (Watts)2W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 235°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.197" Dia x 0.591" L (5.00mm x 15.00mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RSF2JT8K20
Related LinksRSF2J, RSF2JT8K20 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RSF2JT8K20 Details Description
Related parts for RSF2JT8K20
CAP CER 0.47UF 50V X7R 1206 datasheet.pdf
RELAY GENERAL PURPOSE DPDT 1A 9V datasheet.pdf
IC OSC CLOCK 106.25MHZ 10-LCCC datasheet.pdf
2MMFB,ASY,192,SIG,HDR,EN,4.25 datasheet.pdf
CAP CER 5.3PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 400W datasheet.pdf
CABLE SOCKET 4POLE datasheet.pdf
FIXED IND 200UH 795MA 400 MOHM datasheet.pdf
MULTI-PAIR 10COND 26AWG 100' datasheet.pdf
CAP FILM 2.2NF 5% 1600VDC datasheet.pdf