Stackpole Electronics Inc. RSF3FB100R
RSF3FB100R picture photo
Mfg. Part Number
RSF3FB100R
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES MO 3W 100 OHM 1% AXIAL
Datasheet Download
RSF3FB100R.pdf
Availability of RSF3FB100R
QUANTITY
RSF3FB100R Order Process
Ship out your order
Specifications of RSF3FB100R
Internal Part NumberEIS-RSF3FB100R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package200
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesRSF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)100
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 235°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.256" Dia x 0.689" L (6.50mm x 17.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RSF3FB100R
Related LinksRSF3F, RSF3FB100R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RSF3FB100R Details Description
Related parts for RSF3FB100R
CONN IDC SOCKET 30POS 2MM GOLD datasheet.pdf
RES ARRAY 15 RES 22K OHM 16SOIC datasheet.pdf
IC BUFF DVR TRI-ST 16BIT 48SSOP datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 30A TO-268 datasheet.pdf
TRANSDCR AC 0-5 VDC OUT 1PHASE datasheet.pdf
RES SMD 100K OHM 1% 1/8W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf