Stackpole Electronics Inc. RSF3FT30K1
RSF3FT30K1 picture photo
Mfg. Part Number
RSF3FT30K1
Brief Description
RES MO 3W 30.1K OHM 1% AXIAL
Datasheet Download
RSF3FT30K1.pdf
Availability of RSF3FT30K1
QUANTITY
RSF3FT30K1 Order Process
Ship out your order
Specifications of RSF3FT30K1
Internal Part NumberEIS-RSF3FT30K1
Standard Package1,000
SeriesRSF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)30.1k
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 235°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.256" Dia x 0.689" L (6.50mm x 17.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RSF3FT30K1
Related LinksRSF3F, RSF3FT30K1 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RSF3FT30K1 Details Description
Related parts for RSF3FT30K1
FILTER RFI HI PERFORM .250 6A datasheet.pdf
RES SMD 15K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .125 SQ WW datasheet.pdf
OSC XO 12.352MHZ HCMOS TTL SMD datasheet.pdf
LED COOL WHT CLEAR 3.2MM RND T/H datasheet.pdf
LED CBI 3MM G,G,X,X,G,G,G,G RA datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 25V X7R 0603 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 14 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf