Stackpole Electronics Inc. RSF3JB3R90
RSF3JB3R90 picture photo
Mfg. Part Number
RSF3JB3R90
Brief Description
RES MO 3W 3.9 OHM 5% AXIAL
Datasheet Download
RSF3JB3R90.pdf
Availability of RSF3JB3R90
QUANTITY
RSF3JB3R90 Order Process
Ship out your order
Specifications of RSF3JB3R90
Internal Part NumberEIS-RSF3JB3R90
PackagingBulk
Resistance (Ohms)3.9
Tolerance±5%
Power (Watts)3W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 235°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.256" Dia x 0.689" L (6.50mm x 17.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RSF3JB3R90
Related LinksRSF3J, RSF3JB3R90 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RSF3JB3R90 Details Description
Related parts for RSF3JB3R90
CONN EDGECARD 48POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 0.1UF 50V 10% 1206 datasheet.pdf
CAP CER 0.27UF 50V X7R 2220 datasheet.pdf
CONV DC/DC +/-15V +/-134MA UNREG datasheet.pdf
RES SMD 12K OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
Connector Receptacle 25 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
REAR STRIP BLADE HOLDER datasheet.pdf
CAP FILM 6.8UF 5% 100VDC AXIAL datasheet.pdf