Stackpole Electronics Inc. RSF3JB750R
RSF3JB750R picture photo
Mfg. Part Number
RSF3JB750R
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES MO 3W 750 OHM 5% AXIAL
Datasheet Download
RSF3JB750R.pdf
Availability of RSF3JB750R
QUANTITY
RSF3JB750R Order Process
Ship out your order
Specifications of RSF3JB750R
Internal Part NumberEIS-RSF3JB750R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package200
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesRSF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)750
Tolerance±5%
Power (Watts)3W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 235°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.256" Dia x 0.689" L (6.50mm x 17.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RSF3JB750R
Related LinksRSF3J, RSF3JB750R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RSF3JB750R Details Description
Related parts for RSF3JB750R
DIODE SCHOTTKY 30V 30MA SMINI2 datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 100K OHM 2% 0402 datasheet.pdf
RES SMD 1.05KOHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V 150MA TO-92 datasheet.pdf
BLADE TORXPLUS IP15 6.89" datasheet.pdf
RES SMD 158K OHM 1% 1/2W 2010 datasheet.pdf
RES 1.27K OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
RES 698K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 7.5K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
EX2 DEBURRING WHEEL 12" 9S FIN datasheet.pdf
FIXED IND 200UH 1.97A 140 MOHM datasheet.pdf