Stackpole Electronics Inc. RSF3JT390R
RSF3JT390R picture photo
Mfg. Part Number
RSF3JT390R
Brief Description
RES MO 3W 390 OHM 5% AXIAL
Datasheet Download
RSF3JT390R.pdf
Availability of RSF3JT390R
QUANTITY
RSF3JT390R Order Process
Ship out your order
Specifications of RSF3JT390R
Internal Part NumberEIS-RSF3JT390R
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)390
Tolerance±5%
Power (Watts)3W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 235°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.256" Dia x 0.689" L (6.50mm x 17.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RSF3JT390R
Related LinksRSF3J, RSF3JT390R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RSF3JT390R Details Description
Related parts for RSF3JT390R
RELAY GEN PURPOSE DPST 30A 12V datasheet.pdf
RES SMD 59K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NC 10A 110V datasheet.pdf
Connector Receptacle 12 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 150W datasheet.pdf
CABLE 25COND 28AWG SHLD 1000' datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 1.3A 132 MOHM SMD datasheet.pdf