Stackpole Electronics Inc. RSF3JT430R
RSF3JT430R picture photo
Mfg. Part Number
RSF3JT430R
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES MO 3W 430 OHM 5% AXIAL
Datasheet Download
RSF3JT430R.pdf
Availability of RSF3JT430R
QUANTITY
RSF3JT430R Order Process
Ship out your order
Specifications of RSF3JT430R
Internal Part NumberEIS-RSF3JT430R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesRSF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)430
Tolerance±5%
Power (Watts)3W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 235°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.256" Dia x 0.689" L (6.50mm x 17.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RSF3JT430R
Related LinksRSF3J, RSF3JT430R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RSF3JT430R Details Description
Related parts for RSF3JT430R
FUSE GLASS 1A 125VAC 5X20MM datasheet.pdf
SENSOR 100PSI 1.2-20 UNF-2A 4.5V datasheet.pdf
RES SMD 6.34K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 510 OHM 1% 1/3W 0805 datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 53POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
RES 100 OHM 8W 0.05% TO220 datasheet.pdf
CONN STACKER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100" datasheet.pdf
CAP CER 2.7PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf