Sullins Connector Solutions RSM18DREI
RSM18DREI picture photo
Mfg. Part Number
RSM18DREI
Brief Description
CONN EDGECARD 36POS .156 EYELET
Datasheet Download
RSM18DREI.pdf
Availability of RSM18DREI
QUANTITY
RSM18DREI Order Process
Ship out your order
Specifications of RSM18DREI
Internal Part NumberEIS-RSM18DREI
Series-
PackagingTube
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row18
Number of Positions36
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypePanel Mount
TerminationSolder Eyelet(s)
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorGreen
Flange FeatureTop Mount Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RSM18DREI
Related LinksRSM1, RSM18DREI Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
RSM18DREI Details Description
Related parts for RSM18DREI
IDC CABLE - MKR40A/MC40G/MKR40A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
DIP SWITCH datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 44TQFP datasheet.pdf
RES SMD 42.2K OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
RELAY SSR DC OUT 5A 35-72VDC datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 61POS PIN datasheet.pdf
TVS DIODE 42VWM 75.6VC P600 datasheet.pdf
CAP TANT 5.6UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
PREMO-FLEX 1.25 JMPR LGT 76 TYPE datasheet.pdf
RES NET MULT OHM 16 RES 10SIP datasheet.pdf
CAP FILM 1.8UF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf