Sullins Connector Solutions RSM30DRMI-S288
RSM30DRMI-S288 picture photo
Mfg. Part Number
RSM30DRMI-S288
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 60POS .156 EXTEND
Datasheet Download
RSM30DRMI-S288.pdf
Availability of RSM30DRMI-S288
QUANTITY
RSM30DRMI-S288 Order Process
Ship out your order
Specifications of RSM30DRMI-S288
Internal Part NumberEIS-RSM30DRMI-S288
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row30
Number of Positions60
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
TerminationWire Wrap
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeLoop Bellows
ColorGreen
Flange FeatureTop Mount Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolyphenylene Sulfide (PPS)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RSM30DRMI-S288
Related LinksRSM30DR, RSM30DRMI-S288 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
RSM30DRMI-S288 Details Description
Related parts for RSM30DRMI-S288
CONN MOD JACK 8P8C R/A SHIELDED datasheet.pdf
IC FPGA 912 I/O 1517FCBGA datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR AD1974 datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS BOX W/PIN datasheet.pdf
Crystal 24.5760MHz 30ppm 20pF 60 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
RES 475K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 10V X6S 0805 datasheet.pdf
RES SMD 23.2K OHM 1% 1/3W 1206 datasheet.pdf
FIR TREEMNT 30LB 11.8" BLACK datasheet.pdf