Stackpole Electronics Inc. RSMF12JT1K80
RSMF12JT1K80 picture photo
Mfg. Part Number
RSMF12JT1K80
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES MO 1/2W 1.8K OHM 5% AXIAL
Datasheet Download
RSMF12JT1K80.pdf
Availability of RSMF12JT1K80
QUANTITY
RSMF12JT1K80 Order Process
Ship out your order
Specifications of RSMF12JT1K80
Internal Part NumberEIS-RSMF12JT1K80
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesRSMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.8k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.091" Dia x 0.256" L (2.30mm x 6.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RSMF12JT1K80
Related LinksRSMF12, RSMF12JT1K80 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RSMF12JT1K80 Details Description
Related parts for RSMF12JT1K80
TERM BLOCK HDR 19POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
RES SMD 576 OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 0.02 OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 83.3MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CABLE USB A MALE-A FEMALE 3M datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.1A 30V datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X6MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS PNL MNT PIN datasheet.pdf