Stackpole Electronics Inc. RSMF1FT73R2
RSMF1FT73R2 picture photo
Mfg. Part Number
RSMF1FT73R2
Brief Description
RES MO 1W 73.2 OHM 1% AXIAL
Datasheet Download
RSMF1FT73R2.pdf
Availability of RSMF1FT73R2
QUANTITY
RSMF1FT73R2 Order Process
Ship out your order
Specifications of RSMF1FT73R2
Internal Part NumberEIS-RSMF1FT73R2
Standard Package2,500
SeriesRSMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)73.2
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.126" Dia x 0.354" L (3.20mm x 9.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RSMF1FT73R2
Related LinksRSMF1, RSMF1FT73R2 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RSMF1FT73R2 Details Description
Related parts for RSMF1FT73R2
IC EEPROM 4KBIT 2MHZ 8SOIC datasheet.pdf
CAP CER 470PF 100V X7R 1206 datasheet.pdf
FUSE datasheet.pdf
CAP ARRAY 1000PF 16V X7R 0612 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 5A 120V datasheet.pdf
BATTERY LEAD ACID VRLA 12V 10AH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .125" datasheet.pdf
LED PCBA, 23IN TROFFER 3000K datasheet.pdf
CAP CER 30PF 200V NP0 0603 datasheet.pdf
HYDRAULIC HOSE ASSY 7 FT datasheet.pdf
55PC CABLE datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 26POS W/PIN datasheet.pdf