Stackpole Electronics Inc. RSMF1JB1K60
RSMF1JB1K60 picture photo
Mfg. Part Number
RSMF1JB1K60
Brief Description
RES MO 1W 1.6K OHM 5% AXIAL
Datasheet Download
RSMF1JB1K60.pdf
Availability of RSMF1JB1K60
QUANTITY
RSMF1JB1K60 Order Process
Ship out your order
Specifications of RSMF1JB1K60
Internal Part NumberEIS-RSMF1JB1K60
Standard Package200
SeriesRSMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.6k
Tolerance±5%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.126" Dia x 0.354" L (3.20mm x 9.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RSMF1JB1K60
Related LinksRSMF1, RSMF1JB1K60 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RSMF1JB1K60 Details Description
Related parts for RSMF1JB1K60
ROUND STANDOFF M5 NYLON datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 315V RADIAL datasheet.pdf
CONN CIC FFC RCPT 14POS 2.54MM datasheet.pdf
RES SMD 453K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 28POS 2MM SMD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONN EDGECARD 140POS .100" datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 7.0X5.0MM 2.5V datasheet.pdf