Stackpole Electronics Inc. RSMF1JT2K70
RSMF1JT2K70 picture photo
Mfg. Part Number
RSMF1JT2K70
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES MO 1W 2.7K OHM 5% AXIAL
Datasheet Download
RSMF1JT2K70.pdf
Availability of RSMF1JT2K70
QUANTITY
RSMF1JT2K70 Order Process
Ship out your order
Specifications of RSMF1JT2K70
Internal Part NumberEIS-RSMF1JT2K70
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package2,500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesRSMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.7k
Tolerance±5%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.126" Dia x 0.354" L (3.20mm x 9.00mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RSMF1JT2K70
Related LinksRSMF1, RSMF1JT2K70 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RSMF1JT2K70 Details Description
Related parts for RSMF1JT2K70
Connector Quick Connect Receptacle 18-22 AWG 0.187" (4.75mm), 0.205" (5.21mm) Crimp datasheet.pdf
INDUCT ARRAY 2 COIL 4.9UH SMD datasheet.pdf
SENSOR 300PSI 7/16-20UNF .5-4.5V datasheet.pdf
CONN MOD JACK 6P4C R/A UNSHLD datasheet.pdf
CAP FILM 5100PF 5% 1.25KVDC RAD datasheet.pdf
BLACK FINISH RECT CAN MNTING datasheet.pdf
CONN JACK STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
CAP CER 3.3UF 25V JB 1206 datasheet.pdf
IC MCU 32BIT FLASH V850ES FE3 datasheet.pdf
RES SMD 6.98 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK STR datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 0.5A 12MSOP datasheet.pdf