Stackpole Electronics Inc. RSMF1JT2R40
RSMF1JT2R40 picture photo
Mfg. Part Number
RSMF1JT2R40
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES MO 1W 2.4 OHM 5% AXIAL
Datasheet Download
RSMF1JT2R40.pdf
Availability of RSMF1JT2R40
QUANTITY
RSMF1JT2R40 Order Process
Ship out your order
Specifications of RSMF1JT2R40
Internal Part NumberEIS-RSMF1JT2R40
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package2,500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesRSMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.4
Tolerance±5%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.126" Dia x 0.354" L (3.20mm x 9.00mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RSMF1JT2R40
Related LinksRSMF1, RSMF1JT2R40 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RSMF1JT2R40 Details Description
Related parts for RSMF1JT2R40
RES SMD 46.4K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 34.8 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 3.4M OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CONN HEADER 55POS TYPE CR VERT datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 11POS R/A 10.16MM datasheet.pdf
CONN MALE TERM 14-16AWG GOLD datasheet.pdf
RES 56.2 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE SKT datasheet.pdf
LED GREEN/RED CLEAR 1210 SMD datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 3A TO263 datasheet.pdf