Stackpole Electronics Inc. RSMF2JB240R
RSMF2JB240R picture photo
Mfg. Part Number
RSMF2JB240R
Brief Description
RES METAL OX 2W 240 OHM 5% AXL
Datasheet Download
RSMF2JB240R.pdf
Availability of RSMF2JB240R
QUANTITY
RSMF2JB240R Order Process
Ship out your order
Specifications of RSMF2JB240R
Internal Part NumberEIS-RSMF2JB240R
Standard Package200
SeriesRSMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)240
Tolerance±5%
Power (Watts)2W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 235°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.165" Dia x 0.433" L (4.20mm x 11.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RSMF2JB240R
Related LinksRSMF2, RSMF2JB240R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RSMF2JB240R Details Description
Related parts for RSMF2JB240R
SOLENOID LATCH 1/4" PULSE 12VDC datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 35V 10% 2917 datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 1.22A 102 MOHM datasheet.pdf
RES 2.71 OHM 1W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
OSC XO 32.768KHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CAP TANT 0.12UF 5% 75V AXIAL datasheet.pdf
CONN HOOD TOP ENTRY SZA32 M40 datasheet.pdf
IC OSC VCXO 100MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
SD2.5X3 GRAY PVC DUCT MOD datasheet.pdf
CONN RECEPT 60POS 0.4MM SMD datasheet.pdf
500 TB SPRING PLUG datasheet.pdf
SCR 1600V 2000A B-PUK datasheet.pdf