Stackpole Electronics Inc. RSMF2JT120R
RSMF2JT120R picture photo
Mfg. Part Number
RSMF2JT120R
Brief Description
RES METAL OX 2W 120 OHM 5% AXL
Datasheet Download
RSMF2JT120R.pdf
Availability of RSMF2JT120R
QUANTITY
RSMF2JT120R Order Process
Ship out your order
Specifications of RSMF2JT120R
Internal Part NumberEIS-RSMF2JT120R
Standard Package2,500
SeriesRSMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)120
Tolerance±5%
Power (Watts)2W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 235°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.165" Dia x 0.433" L (4.20mm x 11.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RSMF2JT120R
Related LinksRSMF2, RSMF2JT120R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RSMF2JT120R Details Description
Related parts for RSMF2JT120R
IDC CABLE - MSR16K/MC16M/MPR16K datasheet.pdf
TERM SOLDER TURRET .219" .156"L datasheet.pdf
IC REG LDO -5V 0.1A SOT23-5 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 2K OHM 8SOIC datasheet.pdf
TRANS PNP 45V 0.1A TO-92 datasheet.pdf
CAP CER 100UF 16V X5R 1210 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS SMT GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100" datasheet.pdf
IC LED Driver Linear 90mA 24-HTSSOP datasheet.pdf