Stackpole Electronics Inc. RSMF3JB51K0
RSMF3JB51K0 picture photo
Mfg. Part Number
RSMF3JB51K0
Brief Description
RES METAL OX 3W 51K OHM 5% AXL
Datasheet Download
RSMF3JB51K0.pdf
Availability of RSMF3JB51K0
QUANTITY
RSMF3JB51K0 Order Process
Ship out your order
Specifications of RSMF3JB51K0
Internal Part NumberEIS-RSMF3JB51K0
Standard Package200
SeriesRSMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)51k
Tolerance±5%
Power (Watts)3W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 235°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.197" Dia x 0.591" L (5.00mm x 15.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RSMF3JB51K0
Related LinksRSMF3, RSMF3JB51K0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RSMF3JB51K0 Details Description
Related parts for RSMF3JB51K0
DAC DUAL 12BIT 130MHZ 48-LQFP datasheet.pdf
CAP CER 18PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 16KB FLASH 48LQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
LED MT SR VERT X 0.220" 3MM 2LD datasheet.pdf
LED PMI RED 28V FLAT LENS .7MNT datasheet.pdf
INLINE TERMINAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .100" datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
RES SMD 3.3 OHM 5% 1/2W 0805 datasheet.pdf