Stackpole Electronics Inc. RSMF3JB68R0
RSMF3JB68R0 picture photo
Mfg. Part Number
RSMF3JB68R0
Brief Description
RES METAL OX 3W 68 OHM 5% AXL
Datasheet Download
RSMF3JB68R0.pdf
Availability of RSMF3JB68R0
QUANTITY
RSMF3JB68R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of RSMF3JB68R0
Internal Part NumberEIS-RSMF3JB68R0
Standard Package200
SeriesRSMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)68
Tolerance±5%
Power (Watts)3W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 235°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.197" Dia x 0.591" L (5.00mm x 15.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RSMF3JB68R0
Related LinksRSMF3, RSMF3JB68R0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RSMF3JB68R0 Details Description
Related parts for RSMF3JB68R0
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole Wire Wrap datasheet.pdf
RES SMD 84.5 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 4KB FLASH 16SOIC datasheet.pdf
RES SMD 27.4 OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
RES 53.6K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 13.7 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
500 TB FXD 180 TMT datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG datasheet.pdf
CIR 12C 12#12 FR SKT PLUG datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 12POS INLINE SKT datasheet.pdf