Vishay/Vitramon VJ1210A101MXRAT5Z
VJ1210A101MXRAT5Z picture photo
Mfg. Part Number
VJ1210A101MXRAT5Z
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 100PF 1.5KV NP0 1210
Datasheet Download
VJ1210A101MXRAT5Z.pdf
Availability of VJ1210A101MXRAT5Z
QUANTITY
VJ1210A101MXRAT5Z Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ1210A101MXRAT5Z
Internal Part NumberEIS-VJ1210A101MXRAT5Z
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HVArc Guard™
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance100pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated1500V (1.5kV)
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.067" (1.70mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Voltage, Arc Guard™
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ1210A101MXRAT5Z
Related LinksVJ1210A1, VJ1210A101MXRAT5Z Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ1210A101MXRAT5Z Details Description
Related parts for VJ1210A101MXRAT5Z
FIXED IND 12.3UH 4A 23.4 MOHM TH datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 32POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
IC BUS XCVR 2-BIT 16-SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 3.9UH 640MA 370 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .125 SQ WW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 EXTEND datasheet.pdf
OSC XO 32.768MHZ HCMOS TTL SMD datasheet.pdf
IC FPGA 75 I/O 256FBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf