Vishay/Dale CMF552K1770FKBF
CMF552K1770FKBF picture photo
Mfg. Part Number
CMF552K1770FKBF
Brief Description
RES 2.177K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF552K1770FKBF.pdf
Availability of CMF552K1770FKBF
QUANTITY
CMF552K1770FKBF Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF552K1770FKBF
Internal Part NumberEIS-CMF552K1770FKBF
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.177k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF552K1770FKBF
Related LinksCMF552K, CMF552K1770FKBF Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF552K1770FKBF Details Description
Related parts for CMF552K1770FKBF
CONN HEADER .100 DUAL STR 28POS datasheet.pdf
IC XDCP QUAD 64-TAP 10K 24-SOIC datasheet.pdf
IC GATE NAND 1CH 2-INP SC-70 datasheet.pdf
66900-24-QKE II FEMALE datasheet.pdf
TRANSDUCER DC VOLTAGE 100VDC-IN datasheet.pdf
CAP FILM 0.33UF 10% 275VAC RAD datasheet.pdf
SOCKET ASSY HANDLAMP/SIDE OUT/SW datasheet.pdf
RES 0.2 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 43POS RT ANG W/PINS datasheet.pdf
BEND RELIEF 2.5MM YELLOW datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
CAP CER 130PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf