Stackpole Electronics Inc. RSMF5JA1R00
RSMF5JA1R00 picture photo
Mfg. Part Number
RSMF5JA1R00
Brief Description
RES METAL OX 5W 1 OHM 5% AXL
Datasheet Download
RSMF5JA1R00.pdf
Availability of RSMF5JA1R00
QUANTITY
RSMF5JA1R00 Order Process
Ship out your order
Specifications of RSMF5JA1R00
Internal Part NumberEIS-RSMF5JA1R00
Standard Package1,000
SeriesRSMF
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)1
Tolerance±5%
Power (Watts)5W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 235°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.256" Dia x 0.689" L (6.50mm x 17.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RSMF5JA1R00
Related LinksRSMF5, RSMF5JA1R00 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RSMF5JA1R00 Details Description
Related parts for RSMF5JA1R00
RES SMD 0.075 OHM 5% 1/4W 0805 datasheet.pdf
CONN PLUG 0.4MM 30POS DUAL SMD datasheet.pdf
FAN AXIAL 17X8MM 5VDC WIRE datasheet.pdf
IC OPAMP CHOPPER 400KHZ 14SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 25W datasheet.pdf
RACK AND PANEL CONNECTOR datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP12T datasheet.pdf
DECI-CENTER JUMPERS 6POS datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM R-TAB datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 23POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
COMBO 3W3 PCB G30 HP ZINC datasheet.pdf
CAP CER 2.4PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf