Stackpole Electronics Inc. RSMF5JB3R00
RSMF5JB3R00 picture photo
Mfg. Part Number
RSMF5JB3R00
Brief Description
RES METAL OX 5W 3 OHM 5% AXL
Datasheet Download
RSMF5JB3R00.pdf
Availability of RSMF5JB3R00
QUANTITY
RSMF5JB3R00 Order Process
Ship out your order
Specifications of RSMF5JB3R00
Internal Part NumberEIS-RSMF5JB3R00
PackagingBulk
Resistance (Ohms)3
Tolerance±5%
Power (Watts)5W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 235°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.256" Dia x 0.689" L (6.50mm x 17.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RSMF5JB3R00
Related LinksRSMF5, RSMF5JB3R00 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RSMF5JB3R00 Details Description
Related parts for RSMF5JB3R00
PCB COPPER CLAD POS 6X6" 2-SIDE datasheet.pdf
IC BUFF DVR LOW V N-INV 20TSSOP datasheet.pdf
CONN FFC PIN HSG 18POS 2.54MM datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Panel Mount, Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
RES 68.1 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
FIXED IND 5.6UH 725MA 720 MOHM datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
TVS DIODE 58VWM 93.6VC DO-215AA datasheet.pdf
CAP FILM 1000VDC 1.6UF RADIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.047UF 20% 310VAC AXIA datasheet.pdf