Stackpole Electronics Inc. RSMF5JT110R
RSMF5JT110R picture photo
Mfg. Part Number
RSMF5JT110R
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES METAL OX 5W 110 OHM 5% AXL
Datasheet Download
RSMF5JT110R.pdf
Availability of RSMF5JT110R
QUANTITY
RSMF5JT110R Order Process
Ship out your order
Specifications of RSMF5JT110R
Internal Part NumberEIS-RSMF5JT110R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesRSMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)110
Tolerance±5%
Power (Watts)5W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 235°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.256" Dia x 0.689" L (6.50mm x 17.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RSMF5JT110R
Related LinksRSMF5, RSMF5JT110R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RSMF5JT110R Details Description
Related parts for RSMF5JT110R
IC OPAMP DIFF 3.2MHZ RRO 8MSOP datasheet.pdf
RES 13OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
HAND TOOL FOR SPUD-002T-P0.5 datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 2:5 700MHZ 20TSSOP datasheet.pdf
HEAVY-DUTY UNVRSAL MNT W/REC ARM datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 440VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 1.08A 190 MOHM datasheet.pdf
IC HALL EFFECT SW UNIPOL TSOT23 datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 10POS 2.54MM 6" datasheet.pdf
CONN HDR 30POS 0.100 T/H GOLD datasheet.pdf
RES SMD 56 OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf