Stackpole Electronics Inc. RSMF5JT36R0
RSMF5JT36R0 picture photo
Mfg. Part Number
RSMF5JT36R0
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES METAL OX 5W 36 OHM 5% AXL
Datasheet Download
RSMF5JT36R0.pdf
Availability of RSMF5JT36R0
QUANTITY
RSMF5JT36R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of RSMF5JT36R0
Internal Part NumberEIS-RSMF5JT36R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesRSMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)36
Tolerance±5%
Power (Watts)5W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 235°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.256" Dia x 0.689" L (6.50mm x 17.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RSMF5JT36R0
Related LinksRSMF5, RSMF5JT36R0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RSMF5JT36R0 Details Description
Related parts for RSMF5JT36R0
AC/DC CONVERTER 5V 80W datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
RES SMD 340 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES 2.20 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 10A 24V datasheet.pdf
BOX ALUM NATURAL 7.95"L X 5.59"W datasheet.pdf
TAPE FOIL HI-TEMP 1"X 5YD ALUM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 200W datasheet.pdf
RES 48.7 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 38 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
TRANS 2NPN PREBIAS 0.1W ESV datasheet.pdf