Stackpole Electronics Inc. RSMF5JT6K80
RSMF5JT6K80 picture photo
Mfg. Part Number
RSMF5JT6K80
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES METAL OX 5W 6.8K OHM 5% AXL
Datasheet Download
RSMF5JT6K80.pdf
Availability of RSMF5JT6K80
QUANTITY
RSMF5JT6K80 Order Process
Ship out your order
Specifications of RSMF5JT6K80
Internal Part NumberEIS-RSMF5JT6K80
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesRSMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.8k
Tolerance±5%
Power (Watts)5W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 235°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.256" Dia x 0.689" L (6.50mm x 17.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RSMF5JT6K80
Related LinksRSMF5, RSMF5JT6K80 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RSMF5JT6K80 Details Description
Related parts for RSMF5JT6K80
IC POT DIG SEXTET 10K 20-SOIC datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 10POS R/A datasheet.pdf
RES SMD 4.7K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FIXED IND 100NH 80MA 10 OHM SMD datasheet.pdf
RES 470K OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 86.6 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 61POS PIN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 55POS SKT datasheet.pdf
FAN AXIAL 80X25MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
ZMOTION LENS CLIP-ON 10MM datasheet.pdf
FUSE LK CPS K 200A NRB 23" datasheet.pdf
High-Speed (10Mbps), Fail-Safe, RS-485/RS-422 Transceivers with Slew-Rate-Limiting and 5kV ESD Protection IC datasheet.pdf