Stackpole Electronics Inc. RSPF1JA2R70
RSPF1JA2R70 picture photo
Mfg. Part Number
RSPF1JA2R70
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES FLAMEPROOF 1W 2.7 OHM 5%
Datasheet Download
RSPF1JA2R70.pdf
Availability of RSPF1JA2R70
QUANTITY
RSPF1JA2R70 Order Process
Ship out your order
Specifications of RSPF1JA2R70
Internal Part NumberEIS-RSPF1JA2R70
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package2,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesRSPF
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)2.7
Tolerance±5%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesFlame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient-200/ +350ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.118" Dia x 0.354" L (3.00mm x 9.00mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RSPF1JA2R70
Related LinksRSPF1, RSPF1JA2R70 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RSPF1JA2R70 Details Description
Related parts for RSPF1JA2R70
RES 2.7K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC SRAM 4.5MBIT 200MHZ 100TQFP datasheet.pdf
CONN HEADER 2POS SMD R/A TIN BLK datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
RES 187 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 3.83K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 5A 120V datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 24 OHM 0804 datasheet.pdf
SURGE PROTECTION datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP7T datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X6MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 30POS STRGHT PIN datasheet.pdf