Rohm Semiconductor RSS040P03FU6TB
RSS040P03FU6TB picture photo
Mfg. Part Number
RSS040P03FU6TB
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET P-CH 30V 4A 8SOIC
Datasheet Download
RSS040P03FU6TB.pdf
Availability of RSS040P03FU6TB
QUANTITY
RSS040P03FU6TB Order Process
Ship out your order
Specifications of RSS040P03FU6TB
Internal Part NumberEIS-RSS040P03FU6TB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
FET TypeMOSFET P-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)30V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C4A (Ta)
Rds On (Max) @ Id, Vgs58 mOhm @ 4A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id2.5V @ 1mA
Gate Charge (Qg) @ Vgs8nC @ 5V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds800pF @ 10V
Power - Max2W
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package8-SOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RSS040P03FU6TB
Related LinksRSS040P, RSS040P03FU6TB Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
RSS040P03FU6TB Details Description
Related parts for RSS040P03FU6TB
IC FLASH 2MBIT 70NS 32TSOP datasheet.pdf
CONN FIBER PLUG SMPLX 1000UM datasheet.pdf
CONN PLUG PHONO 2POS RED W/HDWR datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156 EYELET datasheet.pdf
IC ADC 10BIT 8CH 20-SSOP datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 64QFN datasheet.pdf
RES SMD 3.3K OHM 0.1% 1/4W MELF datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 22 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
DISPLAY 1DGT RED 0.40" CC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 18 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf