Yageo RT0402BRD07120RL
RT0402BRD07120RL picture photo
Mfg. Part Number
RT0402BRD07120RL
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 120 OHM 0.1% 1/16W 0402
Datasheet Download
RT0402BRD07120RL.pdf
Availability of RT0402BRD07120RL
QUANTITY
RT0402BRD07120RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0402BRD07120RL
Internal Part NumberEIS-RT0402BRD07120RL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
Featured ProductYageo - Thin-Film Chip Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)120
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.014" (0.35mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0402BRD07120RL
Related LinksRT0402BR, RT0402BRD07120RL Datasheet, Yageo Distributor
RT0402BRD07120RL Details Description
Related parts for RT0402BRD07120RL
RES SMD 430 OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
LED SHUNT PROTECTOR 9V SMD datasheet.pdf
BLANK ASFLMB-ER OSCILLATOR 25PPM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
MOD INSERT BLANK WHITE datasheet.pdf
SINGLE BIDIRECTIONAL PROTECTOR datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.8V SMD datasheet.pdf
IC MCU 512KBIT 2MB FLASH datasheet.pdf
CAP FILM 150UF 10% 100VDC AXIAL datasheet.pdf