Yageo RT0402BRE07562RL
RT0402BRE07562RL picture photo
Mfg. Part Number
RT0402BRE07562RL
Brief Description
RES SMD 562 OHM 0.1% 1/16W 0402
Datasheet Download
RT0402BRE07562RL.pdf
Availability of RT0402BRE07562RL
QUANTITY
RT0402BRE07562RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0402BRE07562RL
Internal Part NumberEIS-RT0402BRE07562RL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)562
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.014" (0.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0402BRE07562RL
Related LinksRT0402BR, RT0402BRE07562RL Datasheet, Yageo Distributor
RT0402BRE07562RL Details Description
Related parts for RT0402BRE07562RL
CONN HEADER 30POS 3.2MM DUAL SMD datasheet.pdf
MOSFET P-CH 30V 30A D2PAK datasheet.pdf
CONN MEM SCKT 240POS DIMM SLD datasheet.pdf
TRIMMER 2M OHM 0.5W TH datasheet.pdf
LED XLAMP CXA2520 19MM WHT datasheet.pdf
1 PC LED SOCKET CREE CXA25XX datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 96KB FLASH 80LQFP datasheet.pdf
RES SMD 120 OHM 0.02% 1/2W 2010 datasheet.pdf
CAP 1F -20% +80% 5.5V T/H datasheet.pdf