Yageo RT0402CRD0747R5L
RT0402CRD0747R5L picture photo
Mfg. Part Number
RT0402CRD0747R5L
Brief Description
RES SMD 47.5OHM 0.25% 1/16W 0402
Datasheet Download
RT0402CRD0747R5L.pdf
Availability of RT0402CRD0747R5L
QUANTITY
RT0402CRD0747R5L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0402CRD0747R5L
Internal Part NumberEIS-RT0402CRD0747R5L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)47.5
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.014" (0.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0402CRD0747R5L
Related LinksRT0402CR, RT0402CRD0747R5L Datasheet, Yageo Distributor
RT0402CRD0747R5L Details Description
Related parts for RT0402CRD0747R5L
IC OPAMP VGA 35MHZ 16SOIC datasheet.pdf
IC MUX/DEMUX 8X1 16TSSOP datasheet.pdf
CABLE USB A TO MINI-B 1.5M datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 56.2 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.21 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 82.5K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 110PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf