Yageo RT0402CRE071K07L
RT0402CRE071K07L picture photo
Mfg. Part Number
RT0402CRE071K07L
Brief Description
RES SMD 1.07K OHM 1/16W 0402
Datasheet Download
RT0402CRE071K07L.pdf
Availability of RT0402CRE071K07L
QUANTITY
RT0402CRE071K07L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0402CRE071K07L
Internal Part NumberEIS-RT0402CRE071K07L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.07k
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.014" (0.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0402CRE071K07L
Related LinksRT0402CR, RT0402CRE071K07L Datasheet, Yageo Distributor
RT0402CRE071K07L Details Description
Related parts for RT0402CRE071K07L
IC COMP TTL/CMOS 1CHAN SC70-5 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 0.68UF 35V 10% RADIAL datasheet.pdf
OSC XO 133.3MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
RES SMD 360 OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
Connector Receptacle 42 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONN EDGECARD 122POS .100" datasheet.pdf
REED SENSORS datasheet.pdf
CONN PLUG 128POS CABLE PIN datasheet.pdf